www.tekerleklisandalyedunyasi.com
BEYLİKDÜZÜ
-------------------
0532 153 0036
0212 873 6336
0212 873 6337
KADIKÖY
-------------------
0542 570 7575
0216 541 0146
0216 541 0176
Tekerlekli Sandalye Dünyası Call
Hakkımızda MüşteriHizmetleri Ödeme Sipariş Arama İletişim
 • Golfi
 • Belmo
 • Sermax
 • Kifas
 • Roho
 • Meyra
 • Wollex
 • Panthera
 • Permobil
 • Vassilli
 • Quickie
 • Merits
 • AAT
 • Invacare
 • Loco
 • Novacare
 • SPM Yatak
 • AkayGrup

Bizden Haberler

12 Kasım 2012 Pazartesi 12:04:00
Tekerlekli Sandalye Minderi

Tekerlekli Sandalye Minderi

Tekerlekli sandalye minderi , tekerlekli sandalye kullanıcıları için özenle ve dikkatle seçmesi gereken bir konudur. Bilindiği üzere omurilik felçlilerde “bası yarası” çok sık rastlanan bir durum. Bunu önleyici çeşitli marka ve model havalı minderler bulunmakta. Tekerlekli Sandalye minderinden beklenen en önemli özelliklerden birisi kullanıcıdan bağımsız ideal bir postür oluşturmasıdır. Ayrıca hava geçiren olmalı ve dezenfeksiyona da imkan verebilmelidir. Dekübit ülseri (bası yarası) oluşumunu engelleyici minderler uzun saatler oturma zorunluluğu olan kişilerin tercih etmesi gereken minder modeli olmalıdır. Antidekübitis ürünler, yatağa bağımlı, uzun süre oturarak ya da yatarak tedavi gören hastalarda bası yarası (dekübit ülseri) oluşumunu engellemek veya halihazırda yarası olan kişilerin iyileşmesini hızlandırmak amacıyla kullanılır. Basınç dağılımını sağlayarak kan akışını düzenlemesi, rahat ve düzgün bir oturuş/yatış pozisyonu sunması, kullanıcılara tercih ettikleri konforu sağlar. Minderler ayarlanabilir, hafif, yıkanabilir, onarılabilir, hava sirkülasyonlu olma özelliklerine sahiptir.Saatler boyu güvenli ve konforlu bir şekilde tekerlekli sandalyede oturmak isteyenler için, yüksek profilli minder modellerini seçmeleri gerekmektedir.
 
Bazı tekerlekli sandalye minderlerinin üretiminde kullanılan neopren maddesini inceleyelim;
 
Çekme mukavemeti yüksek, ısıya ve ozona doğal kauçuktan daha dayanıklı olan sentetik kauçuktur diyebiliriz. Isıya dayanımı -45 derece ile 100 derece arasındadır. Özgül ağırlığı 1.7'dir. Sertliği 50 A ile 70 A shore arasındadır. Çekme gerilmesi 65-230kg./cm2. dir. Uzama katsayısı %280-780 arasındadır. Kullanım alanları: Mineral yağlara, açık hava şartlarına, ozona, güneş ışınlarına ve aleve dayanıklıdır. Elektrik izolasyonlarında, titreşim olan bölgelerdeki parçalarda ve buhar kazanlarında kullanılır. Alkole ve deniz suyuna en mukavim üründür.
 
Kauçuk ise;
 
   Kauçuk, bugünkü endüstrinin önemli maddelerinden biridir. Motorlu - motorsuz taşıt araçlarının tekerlekleri, çeşitli yağmurluklar, ayakkabılar, elektrikçilikte en önemli izolalar, düğme, tarak, kalem gibi maddeler, yapıştırma solüsyonları, vernikler, kauçukun endüstriye uygulama şekilleridir.
 
   Doğal kauçuğun bu kadar çok kullanılması sebebi ile, kauçuğu çok ucuz ve bol miktarda elde edebilmek için 1906 yılında Almanlar tarafından sentetik (yapay) kauçuk elde edilmiştir. KAUÇUK - Kauçuk aslında bir ağaç adıdır. Bu ağacın kendisinden ve özsuyu olan lateksinden elde edilen maddeler endüstride kullanım sahası bulmuştur. Kauçuğun en önemli özelliği yüksek bir elastikiyete sahip olması, yani yeniden eski haline dönebilen bir uzayabilirliğinin olmasıdır. 
 
    Brezilya’da eskiden kurutulmuş bir balçık kalıp üstünde kat kat sürülen kauçuğun pıhtılaştırılması ile ayakkabı yapılıyordu. Lateksin bezler arasında kurutulması ile de, su geçirmez bezler üretiliyordu. Kauçuktan ilk olarak 1530’larda bahsedilmeye başlandı. 
   
Kauçuk Özellikleri;
 
  Kauçuk neftyağında, karbondisülfürde, karbontetraklorürde, terebentinde, eterde, gazyağında, benzinde ve buna benzer eritici sıvılarda çözülür. Fiziki ürünler arasında kauçuk; yumuşaklık, dayanıklılık, elastikiyet, su ve hava geçirmeme özelliği, yapıştırıcılık ve elektriğe karşı direnciyle çok önemli bir üründür. 
 
Hakiki kauçuk tekrar tekrar birçok defalar uzatıldığında hemen hemen ilk baştaki orijinal boyutlarına yeniden geri gelir. Bu özelliği de kauçuğu, sentetik kauçuktan ve kauçuk gibi maddeleri ihtiva eden diğer bütün maddelerden ayırır.   
  
   Ağaçların gövdeleri üzerine demir bıçaklarla V şeklinde yarıklar açılır ve yarıklardan akan süt (lateks) kaplarda toplanır. Bu lateksin % 30-40 kadarı kauçuktur. Kauçuğu elde etmek için lateksin koagüle edilmesi gerekir. Bu işlem için asetik asit veya formik asit kullanılır. Böylece elde edilen kauçuk topaklar halindedir ve çekilebilir özelliktedir. 
 
   Kauçuğun ham (işlenmemiş) şekli pratikte fazla bir değere sahip değildir. Fakat çeşitli kimyevi maddelerle karıştırıldığında binlerce faydalı ürün elde edilir. 
 
  Kauçuk kükürtle vulkanize edilir. Vulkanizasyonda kükürt (S) ve kükürt bileşikleri (S2Cl2,SO2,H2S) gibi kullanılır. Se ve Te de kullanılır, fakat pahalıya mal olur. Vulkanizasyonla polimerde bir bağlaşma meydana gelir. % 2-3 lük S bağları teşekkül eder.
Tekerlekli Sandalye Dünyası

Müşteri İlişkileri Departmanı
 

Diğer Haber Başlıkları

 Otobüsler engelliler için düzenleniyor
 Bu hareketi altınla ödüllendirildi.
 Engelli çalıştırmayana 1 milyon TL ceza
 Yeni Sağlık Uygulama Tebliğinde Ürünlere Ödenecek Miktarlar
 KİMLER ÖTV İNDİRİMLİ ARAÇ ALABİLİR?
 Müge Anlı Tekerlekli Sandalye Bağışı
 Kök Hücre İle Felçli Adam Yürüdü
 Sağlık Kurulu Raporu Geçerlilik Süresi
 Memurların Yapabileceği Ek İşler
 EKPSS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
 Sakatlık Maaşı Hakkında Bilinmeyenler
 Eylül Ayı Engelli Öğretmen Alımı
 Görme Engelliler İçin Alfabe
 Engelliler İşçi Olarak Çalışabilirler mi?
 Engelliler Hakkında Bilinmeyenler
 Zihinsel Engelliler Hakkında Genel Tanı
 EKPSS Tercih Tarihi Belli Oldu
 Engelliler Çağrı Merkezi Açıldı
 Memurlar Çalışabildiği Ek İşler
 EKPSS Tercihleri Resmen Ertelendi
 Engelli Çalıştırmayan İşverene Ceza Geliyor
 Sağlık Raporu Süresi Ne Kadardır?
 126 Bin Engelli Kadro Açığı
 Tekerlekli Sandalye Iğdır
 Tekerlekli Sandalye Karabük
 Tekerlekli Sandalye Osmaniye
 Düzce Tekerlekli Sandalye
 Bartın Tekerlekli Sandalye
 Engellilere Hibe Desteği
 Şırnak Tekerlekli Sandalye
Akülü Tekerlekli Sandalye Tekerlekli Sandalye Fiyatları Banyo Tuvalet Sandalyeleri
Tekerlekli Sandalye Dünyası Engelliler Online Alışveriş Sitesi ( EBİZ E-TİCARET MAĞAZACILIK ve REKLAM HİZMETLERİ ) İstanbul Outlet Park Alışveriş Merkezi Kat:2 No:55 İstanbul - Beylikdüzü - Beykent - E5 üzeri Tekerlekli Sandalye ve Medikal Ürünler