Akülü Tekerlekli Sandalyeler

Akülü tekerlekli sandalyeler; motor ve aküler yardımıyla, kullanıcının güç kullanmasına gerek kalmadan basit bir joystick yardımı ile yönlendirebildiği tekerlekli sandalye modelleridir. 09 Kas 2020 16:05
 

Akülü Tekerlekli Sandalyeler

Akülü tekerlekli sandalyeler; motor ve aküler yardımıyla, kullanıcının güç kullanmasına gerek kalmadan basit bir joystick yardımı ile yönlendirebildiği tekerlekli sandalye modelleridir. Akülü sandalyeler özellikle güç kullanarak manuel tekerlekli sandalye süremeyecek durumdaki kullanıcılar veya süreceği mesafeleri yorulmadan ve daha kısa sürede almak isteyen kullanıcılar için daha uygundur. Akülü sandalyeler genellikle dış mekanlarda kullanılsa da iç mekan kullanımları için de gayet uygundurlar.
 
Akülü tekerlekli sandalyeler ortalama olarak 6-8 km/sa hıza sahipken, modele göre bu hız 15 km/sa’ya kadar artabilmekte. Daha hızlı akülü tekerlekli sandalye modelleri daha aktif tekerlekli sandalye kullanıcıları için uygun olabilmektedir. Üniversite kampüsleri gibi büyük alanlarda veya düzenli olarak görece uzun mesafeler kat eden kullanıcılar için hızlı akülü sandalye modelleri daha uygun olabilirken, bu durum gününün çoğunu evinde geçiren kullanıcılar için konfor ve manevra kabiliyeti kadar değerli değildir. Akülü sandalyenin maksimum ulaşabileceği hız ne kadar yüksek olursa olsun, kullanıcı her zaman bu hızda kullanmak zorunda değildir. Joystick aracılığıyla hız ayarı yapma imkanı sunan akülü sandalyelerin, özellikle iç mekan kullanımlarında en düşük hızda kullanılmaları tavsiye edilir. Çünkü; düşük hızda kullanmak, kullanıcının akülü sandalye üzerindeki kontrolünü daha rahat elinde tutmasını sağlarken, manevra yeteneğini arttırıp aynı zamanda kaza, hasar veya yaralanma gibi riskleri minimuma indirmektedir.
 

Akülü Sandalye Akü Ömrü 

Akülü sandalyeler genel olarak ortalama 6-8 km/sa hıza sahipken, bu değer akülü tekerlekli sandalye modeline göre 15 km/sa hıza kadar çıkabiliyor. Akülü engelli sandalyesini hareket ettiren motorlar, tekerlekli sandalyenin koltuğunun altında veya arkasında bulunurken şarj edilebilir pillerle çalışır. Çoğu akülü sandalye herhangi bir standart duvar prizine takılarak şarj edilebilirken, hız ve yön ayarı yapılabilen joystick aracılığıyla kontrolü sağlanır. Akülü sandalyelerin modeline bağlı olmak kaydıyla tam dolu aküler ile gidebileceği mesafe değişkenlik göstermekteyken ortalama olarak 25 kilometredir ve 12-25 saat dayanabilir. Genellikle akülü sandalye aküsünü tam şarj etmek 8-10 saat kadar sürmektedir.
 

 

 

 

 

Akü Ömrünü Etkileyen Faktörler

Akülü sandalye aküsünün ömrünü etkileyen farklı faktörler mevcuttur. Akünün yaşı bunlardan bir tanesidir. Akülü sandalye akü ömrü ortalama olarak 2 yıldır. 2 yıl kullanımdan sonra akülerin şarj tutmamaya başlaması ve daha sık aralıklarla şarj edilmeye gereksinim duymaları sık görülen bir durumdur. Diğer bir faktör ise kullanıcının ağırlığıdır. Basit bir mantıkla, kullanıcı ne kadar ağırsa akülü sandalye de hareket edebilmek için daha çok güç kullanmak zorunda kalır ve bu ekstra güç bataryaya daha fazla yük bindirir. Bu sebeple, yüksek kilolu kullanıcılar daha sık akü değiştirmek durumunda kalabilir. Aynı durum akülü sandalyenin kullanıldığı arazinin şartları için de geçerlidir. Eğer söz konusu kullanım alanı düz değil de engebeli ise akülü tekerlekli sandalye bu engebeleri aşabilmek için daha fazla güç kullanmak durumunda kalır ki bu durumda daha erken akü tükenmesine neden olabilir.
 

Akülü Tekerlekli Sandalye Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanıcı hareket kabiliyetini sağlayabilmek adına baston veya yürüteç türevlerinden daha fazlasına ihtiyaç duyduğu zamanlarda manuel tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye ve akülü scooter modelleri arasında en doğru ve en uygun ürün üzerinde karar vermek zor olabilir. Bu kararı verirken, üzerine düşünülmesi gereken birkaç önemli faktör vardır. Tekerlekli sandalyenin nerede yani iç mekan mı dış mekan mı yoksa her ikisi de mi olduğu, tekerlekli sandalyenin günlük ne kadar kullanılacağı ve kullanılacağı çevre tekerlekli sandalyeyi seçerken faktörlerden en önemlileridir.
 
Akülü tekerlekli sandalyeler hem iç mekanlarda hem dış mekanlarda yüksek derecede hareket kabiliyeti destekleyici bir ürün isteyenler ve manuel tekerlekli sandalye kullanmaya fiziksel olarak imkanı olmayan kullanıcılar için en iyi seçenektir. Üst vücut kullanım kabiliyeti sınırlı olanlar için daha fazla özgürlük ve bağımsızlık sağladığı ve güç, enerji tasarrufunu en üst seviyede sağladığı için kullanılabilecek en iyi tekerlekli sandalye modelleri, akülü sandalyelerdir. Akülü scooter’lar gibi büyük ebatlarda olmadıkları için ev içi mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir, yemek masası gibi eşyalara rahatlıkla yanaşabilir ve kullanımına olanak sağlarlar. Ev içinde olduğu gibi dış mekanlarda da rahatlıkla kullanılabilen akülü tekerlekli sandalyeler, sadece basit bir joystick aracılığıyla yönlendirilebildikleri için üst vücut kontrolü az olan kullanıcılar için akülü engelli Scooter’larından bu açıdan daha avantajlıdır.
 
Akülü sandalyeler, özellikle ultra hafif akülü sandalyeler ve daha küçük motorlu olanlar, yüksek manevra kabiliyetleri sayesinde dar alanlarda veya odalarda kullanıma engelli Scooter’larına göre çok daha avantajlıdır. Akülü engelli sandalyelerin dezavantajı ise engelli rampası veya engelli asansörü yardımı olmadan engel aşmakta problem yaşamasıdır.
 
 

Akülü Tekerlekli Sandalye Çeşitleri

 
Akülü sandalye sahibi olmaya karar verdikten sonra, hangi akülü tekerlekli sandalye tipine ihtiyaç duyulduğu da önemli bir faktördür. İç mekan akülü sandalye; eğer kullanıcı, bireysel aktivitelerinin çoğunu iç mekanda gerçekleştiriyorsa, orta teker çekişli ve dar akülü tekerlekli sandalye modelleri daha uygundur. İç mekan akülü sandalyeler yüksek manevra kabiliyetleri sayesinde dar alan kullanımlarına daha uygundurlar. Katlanır akülü sandalyeler; kullanıcının sık seyahat ettiği durumlarda en uygun tekerlekli sandalye tipi, katlanır akülü tekerlekli sandalyelerdir. Bu tip akülü sandalyelerin daha hafif motorlu olmaları ve akülü sandalye modeline bağlı olarak akülerinin rahat çıkartılıp takılabilmesi araç bagajlarında veya uçakta taşımak için çok daha uygun akülü sandalye modelleri olmalarını sağlamaktadır. Arazi tip akülü sandalyeler ise akülü sandalyesini daha çok açık havada, doğada veya engebeli arazilerde kullanmayı düşünen kullanıcılar için uygun olan akülü tekerlekli sandalye tipidir. Arazi tip akülü sandalyeler daha güçlü motor, büyük tekerlekler ve önden çekişli olmaları ile sert zeminlerde bile yumuşak sürüş sağlayabilmeleri ile avantajlı modellerdir.
 
Standart akülü sandalyelere ek olarak 2 çeşit akülü sandalyeden daha bahsedilmesi mümkündür. Ayağa kaldıran akülü sandalye modelleri, kullanıcıyı tam olarak dik pozisyonda tutabilen akülü sandalye modelleridir. Ayakta durma pozisyonu kullanıcının kan dolaşımını iyileştirirken, erişim kapasitesi arttıran çok yönlü bir akülü sandalye tipidir. Çocuk akülü sandalyeler ise çocuklar için özel üretilen ve çocuk büyüdükçe ayarlanma imkanı olan daha küçük boyutlu ve kuvvette olan akülü tekerlekli sandalye tipidir.
 

Akülü Tekerlekli Sandalye Fiyatları

Akülü tekerlekli sandalye fiyatlarıakülü sandalye alırken kullanıcı için bir diğer önemli faktördür. Akülü tekerlekli sandalye fiyatlarını etkileyen başlıca birkaç faktör vardır. Akülü sandalye motor gücü bunlardan bir tanesidir. Ürünün motorunun daha güçlü olması, engebeli arazilerde daha rahat bir sürüş sağlamasına imkan verirken, akülerinin yüksek değerlerde olması ise daha uzun zamanlı bir sürüş imkanı vermektedir. Akülü sandalyenin, ayak kalkar tekerlekli sandalye, sırt yatar, ayağa kaldıran tekerlekli sandalye veya tilt pozisyonu alabilen tekerlekli sandalye gibi özellikleri sahip olup olmaması da akülü sandalye fiyatlarını etkileyen bir diğer faktördür. Bir diğer önemli faktör ise akülü sandalyenin konforudur. Kaptan koltuklu akülü tekerlekli sandalyeler yüksek konfor ve ergonomik yapıya sahip oldukları için, koltuk tipi de akülü sandalye fiyatlarını etkileyen bir diğer önemli faktördür.
 

Akülü Tekerlekli Sandalye Bakımı ve Temizliği

Akülü sandalye satın alırkenakülü tekerlekli sandalye fiyatları ve akülü sandalye tipi gibi önemli faktörler olduğu gibi akülü sandalye satın aldıktan sonra da bazı önemli noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi ise akülü tekerlekli sandalye bakımıdır. Akülü sandalyeye düzgün ve düzenli bakım yapılıyor olması, her üründe olduğu gibi akülü sandalye ömrünü uzatmaktadır. Ürünün günlük temizliğinin bir rutin haline getirilerek yapılması ve haftalık kontrollerinin sağlanması akülü tekerlekli sandalyenin kullanım ömrü açısından çok önemli noktalardır.
 
 
 
Günlük bakım yaparken üç ana nokta vardır. İlk olarak emniyet kemerinin mandallarının tam olarak çalışıp çalışmadığı test edilmelidir. Eğer akülü tekerlekli sandalyenin emniyet kemeri tam çalışmıyorsa veya üzerinde önemli ölçüde sökük veya yırtık varsa emniyet kemeri değiştirilmelidir. İkinci olarak, akülü sandalye tekerlekleri test edilmelidir. Bütün tekerlekleri kolayca dönebiliyor olmalıdır, aksi halde tekerleğin dönmesine engel olan bir nesne varsa akülü sandalye tekerlek temizliği yapılmalıdır. Son olaraksa akülü sandalyenin bataryaları tamamen bitmeden şarj edilmemelidir. Akülü sandalye şarjının sadece şarjı bittiğinde ve tamamen dolacak şekilde yapılıyor olması, akülerin maksimum gücünü korumasına ve akü ömrünü uzun tutmasına yardımcı olur.
 
Akülü tekerleklekli sandalyenin düzenli olarak temizliğinin yapılıyor olması hem kullanıcı hem de ürün için çok önemlidir. Akülü sandalye temizliği, manuel tekerlekli sandalye temizliğinden biraz daha farklıdır. Akülü sandalye temizliğine başlanmadan önce, ürünün kapalı konumda olduğundan emin olunmalıdır. Temiz ve hafif ıslak bir bezle, kullanıcının vücuduna en çok temas eden bölgeler temizlenmelidir. Akülü sandalye joystick’i, ayaklıklarla birlikte en çok kirlenen bölgelerdir. Joystick temizlenirken özellikle dikkatli olunmalıdır ve hafif ıslak bir bez ile temizlendikten hemen sonra kuru bir bez ile üzerindeki nem alınmalıdır. Akülü sandalyenin her elektrikli aksamı mümkün olan en üst seviyede dikkat ile temizlenmeli ve temizlik sonrası herhangi bir aksaklık olması veya olmaması gereken sesler çıkması durumunda hemen akülü tekerlekli sandalye teknik servise danışılmalıdır.
 

Akülü Tekerlekli Sandalye Kullanımı

Akülü tekerlekli sandalye sahibi olduktan sonra bir diğer önemli nokta ise güvenli bir kullanım için akülü sandalye kullanım kılavuzunu okumak ve akülü sandalye kullanımına tamamen hakim olmaktır. Akülü tekerlekli sandalye kullanım kılavuzu okunduktan sonra, eğer gerekliyse ve mümkünse iç alan kullanımları için evde gerekli düzenleme ve ayarlamalar yapılmalıdır. Akülü sandalye, kullanılmadığı zamanlarda ve şarj durumundayken tamamen kapalı durumda kalmalıdır.
 
 
Diğer bir önemli nokta, ev içi kullanımlarda bile olsa emniyet kemeri her zaman bağlı olmalıdır ve akülü tekerlekli sandalye bu şekilde kullanılmalıdır, böylece çarpma veya düşme gibi durumlar sonucu yaralanmalardan kaçınılmış olunur. Dış mekan akülü sandalye kullanımlarında ise her zaman çok dikkatli olmak gereklidir. Birçok akülü tekerlekli sandalye dış mekan kullanımına uygun olsa da, mümkün olduğunca bozuk ve engebeli yollarda sürüş yapmaktan kaçınmak gereklidir. Görüşün az olduğu, gece ve kötü hava koşullarında ise akülü tekerlekli sandalyeyi kullanmamak en iyi seçenektir.  
 
Motor ve aküleri yardımıyla, sadece basit bir joystick aracılığıyla yönlendirilebilen akülü tekerlekli sandalyeler, kullanıcının güç kullanmadan rahat bir sürüş yapmasına imkan vermektedir. Özellikle üst vücut kullanımı sınırlı olan veya enerji harcamadan rahatça tekerlekli sandalye kullanabilmek isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilen akülü sandalyeler hem iç hem dış mekanda kullanılabilmektedirler. Hızları ortalama olarak 6-8 km/sa arasında değişebilen akülü sandalye modelleri motor gücüne göre 15 km/sa hıza kadar çıkabilmektedir. Standart duvar prizleri aracılığıyla kolayca şarj edilebilme imkanı sunan akülü sandalyeler, tam dolu aküler ile genellikle ortalama 25 km mesafe kat edebilmektedir ve akülü sandalye akülerini tam şarj etmek 8-10 saat kadar sürebilmektedir. Akülü sandalye akü ömrünü etkileyen faktörlerden en önemli 3’ü ise; akülerin yaşı, kullanıcının ağırlığı ve akülü sandalye kullanım alanıdır. Akülü tekerlekli sandalye kullanmaya karar verme aşamasında akülü sandalye, manuel tekerlekli sandalye ve akülü engelli scooter’ı arasında seçim yapmak çok kolay olmasa da, akülü sandalyenin avantajları diğer iki modele göre daha fazladır.
 
Koltuk değneğinden, tekerlekli sandalyeye; boru tipi havalı yataktan, merdiven inme çıkma cihazına geniş ürün yelpazesi ile Türkiye’nin ilk ve en büyük tekerlekli sandalye mağazası olan Tekerlekli Sandalye Dünyası İstanbul’da Beylikdüzü Tekerlekli Sandalye Dünyası, Bahçelievler Tekerlekli Sandalye Dünyası ve Kadıköy Tekerlekli Sandalye Dünyası olmak üzere 3 farklı noktada sizlere hizmet vermektedir. En uygun fiyatlı akülü tekerlekli sandalye modellerini bulabileceğiniz Tekerlekli Sandalye Dünyası şubelerinde en uygun fiyat garantisi ile bulunabilecek olan modeller hakkında daha detaylı, teknik bilgilere ve akülü tekerlekli sandalye fiyatları ve manuel tekerlekli sandalye fiyatları bilgisine ulaşabilmek için aşağıdaki iletişim numaralarını arayarak uzman satış danışmanlarından destek alabilirsiniz.
 
 

Tekerlekli Sandalye Dünyası

Mağaza İletişim Bilgileri 

 

BEYLİKDÜZÜ MAĞAZA
 
 KADIKÖY MAĞAZA
 
BAHÇELİEVLER MAĞAZA

 

 
 
 
 
 
 
Rapid SSL, Visa, Mastercard, Maestro

©2018 tekerleklisandalyedunyasi.com tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.