Engelli Çocuk Pusetleri

Manuel tekerlekli sandalyeler arasında yer alan engelli çocuk pusetleri, çocukların ihtiyaçlarına göre tasarlanan tekerlekli sandalye modellerindendir. 16 Kas 13:50

Engelli Çocuk Pusetleri

 
Manuel tekerlekli sandalyeler arasında yer alan engelli çocuk pusetleri, çocukların ihtiyaçlarına göre tasarlanan tekerlekli sandalye modellerindendir. Çocukların hareket edebilmeleri hem zihinsel hem de sosyal becerilerinin gelişmesinde oldukça önemlidir. Engellilik durumlarından dolayı hareketleri kısıtlı olan çocuklar bu gelişimden mahrum kalabilmektedir. Bu yüzden engelli çocukların hareket kabiliyetlerini arttırmak için yardımcı araçlara ihtiyaç duyulmakta ve kullanılmaktadır. Engelli çocuk pusetleri; çocukların sadece yürüme engeli bulunmasının yanı sıra; serebral palsi, spastik paralizi ve spina bifida gibi hastalıklarda da özellikle tercih edilmektedirler. Serebral palsi hareket kabiliyeti ve koordinasyonunu etkileyen nörolojik hastalıkların genel adıdır. Serebral palsinin en sık görülen türü ise spastik paralizidir. Bu durumlarda kişiler hareketlerini ve kaslarını kontrol edemez, koordinasyon sağlamakta problem yaşarlar. Bu hastalıklar çeşitli derecelere sahiptir ve bu yüzden de her hastanın durumu kendisine özeldir. Bundan dolayı, hastaların standart tekerlekli sandalye modelleri kullanması yeterli ve uygun değil. Bu problemi çözebilmek için birçok özelleştirme imkanı sunan engelli bebek pusetleri tasarlanmıştır.
 
Engelli çocuk puseti modelleri, ayarlanabilir ve özelleştirilebilir birçok özelliğe sahip olduklarından dolayı, her hastanın kendine özgü bir durumu olmasına da iyi bir çözümdür. Engelli çocuk pusetleri, vücudunun kontrolünü sağlayamayan veya sağlamakta zorluk çeken hastalar için tasarlanmış ve dizayn edilmiştir. Engelli çocuk pusetlerindeki en önemli hedef, kullanıcı için en doğru oturma pozisyonunun sağlanabilmesidir. Bu yüzden engelli pusetlerinde bulunan baş desteği, yan destekler ve bacak arası desteği ile sırt açısı ayarları oldukça büyük öneme sahiptir. Bu destekler ile çocuklar büyüdükçe engelli puseti de büyütülebildiği gibi doğru pozisyonlandırma da sağlanmaktadır. Engelli pusetinin gövde bölgesinde bulunan yan destekler ile en uygun oturma genişliği sağlanabilirken, bacak arası destekleri sayesindeyse çocuğun pusetten kaymasına ve pozisyonunu kaybetmesine engel olunur. Baş desteği ile kullanıcının başı da sabit konuma getirilebilirken, 4 noktalı emniyet kemeri ile sabitleme sağlanmaktadır. Engelli pusetinin tilt pozisyonu alabiliyor olması da önemli bir noktadır. Uzun süreli kullanımlarda kalça bölgesinde biriken ağırlık ve baskıyı vücuda yaymayı sağlayan tilt pozisyonu özelliği, gününün çoğunu engelli çocuk pusetinde geçiren çocuklar için oldukça önemlidir.
 
Engelli Çocuk Pusetleri
 

Doğru Oturma Pozisyonunun Önemi

 
Doğru oturma pozisyonu birçok aktivite ve sağlık açısından kilit bir öneme sahiptir. Düz ve doğru bir şekilde oturmak; çocukların beslenme, oynama ve öğrenme sırasında harcadıkları enerjiyi ve eforu minimum seviyede tuttuğu ve azalttığı için çok önemlidir.  Doğru oturma pozisyonunu bulmak ve sağlamak; serebral palsi gibi engellilik durumlarından kaynaklanan ve kasılma gibi durumlara neden olan hastalıkların sebep olduğu otomatik refleks ve kasılmaların miktarını azaltmaktadır. Dolaşım ve sindirim sisteminin daha düzgün çalışmasını da sağlayan ve zaten var olan duruş bozukluklarının daha da kötüleşerek skolyoz oluşumu gibi durumlara dönüşmesine de engel olan doğru oturma pozisyonlaması, çocuğun vücudu üzerindeki kontrolünü de arttırmaktadır. Doğru oturma pozisyonunun sağlanması; çocuğun başını kontrol yeteneğini geliştirir ve göz kontağı kurabilmesi iletişim ve sosyal becerilerine yansır. Doğru oturma pozisyonu çocuğun el ve kol kontrolünü de geliştirmektedir. Düzgün bir oturma sistemine sahip olan engelli pusetleri, çocukların yazma, yemek yeme gibi aktivitelerde ellerini kullanma imkanı verebilmekte veya bu yeteneklerini geliştirebilmektedir. Bunun sonucunda da engelli puseti, çocuğun bağımsızlığını ve konforunu arttırmaktadır.
 

Engelli Çocuk Puseti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 
Engelli çocuk puseti seçerken, çocuğun ne tür ve ne kadar bir fiziksel desteğe ihtiyacı olduğu çok önemlidir. Bu noktada doktora danışılması oldukça faydalıdır. Engelli çocuk pusetine ihtiyacı olan ancak gövde ve baş desteğine çok fazla ihtiyacı olmayan çocuklar için dik oturma bölgesine sahip olan pusetler iyi bir seçim olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki bu engelli pusetleri üzerinde uyumak veya dinlenmek için ideal değildir, dışarıdaki gezintiler için uygundur.
 
Çocuk; kas, vücut veya başını kontrol edemiyor veya kısıtlı kontrole sahipse, sadece dik konumlu olan engelli pusetleri yeterli ve verimli olmayacaktır. Bu durumlarda tilt özelliğine sahip olan ve sırt açısı ayarlanabilir olan engelli pusetleri iyi bir seçim olacaktır. Tilt özelliği ve sırt açısı ayarlanabilirliği sayesinde çocuk için en rahat sürüş ve pozisyon sağlanabilirken aynı zamanda çocuğun ihtiyacı olan baş ve gövde desteği de sağlanacaktır. Tilt pozisyonu özelliğinin olması; uzun süreli oturmalarda kalça bölgesinde biriken baskı ve ağırlığı vücuda yayarak bası yarası oluşumuna engel olmaktadır. Ayrıca sırt açısının ayarlanabilir olması sayesinde çocuk, engelli çocuk puseti üzerinde rahat ve güzel bir uyku uyuyabilmektedir.
 
Ursus Engelli Çocuk Puseti
 
Her kullanıcı kendine özgü bir duruma sahip olduğu için engelli pusetinin ne kadar özellikli olduğu veya bu özelliklerin çocuğa ne kadar uyumlu olduğu yüksek öneme sahiptir. Doğru engelli puseti seçimi, çocuğun durumunun kötüleşip ilerlememesi için oldukça önemlidir. Oturma yeri derinliği ve yüksekliği bu uygunluk açısından kilit bölümlerdir. Bu yüzden engelli puseti seçerken diğer bir önemli nokta pusetin boyutlarıdır. Engelli pusetinin boyutları hem çocuk için hem de depolama ve taşıma için önemlidir. Engelli bebek pusetinin çocuk için fazla geniş ve yüksek olması doğru pozisyonlanmayı sağlamayı güçleştirirken; ebeveynlerin aracına sığabiliyor olması da önemlidir. Bu yüzden engelli pusetini almadan önce hem çocuğun ölçülerinin alınması hem de arabanın ölçülerinin alınması gerekmektedir.
 
Engelli pusetinin kullanım alanı da engelli puseti alırken önemli olan bir diğer önemli faktördür. Bazı pusetler alışveriş yerleri veya park gibi alanlarda sürüş için üretilmişken engebeli alanlarda sürüşe uygun değillerdir. Daha büyük tekerlekli, sürmesi daha kolay olan engelli pusetleri de biraz daha büyük ve ağır olabileceği için günlük kullanım sırasında pratiklik açısından problem yaratabilmektedir. Bu sebeple de engelli çocuk puseti almadan önce pusetin daha çok nerede kullanılacağı düşünülmeli ve bu doğrultuda karar verilmelidir.
 

Engelli Çocuk Puseti Fiyatları

 
Engelli çocuk pusetleri birçok farklı özelliğe ve niteliğe sahip oldukları için engelli çocuk puseti fiyatlarını etkileyen farklı faktörler vardır. Engelli puseti fiyatlarını etkileyen faktörlerden ilki pusetin gövde yapısıdır. Genellikle alüminyum veya çelikten üretilen engelli pusetlerinin dayanıklılığı ve ağırlığını direkt olarak etkilemektedir. Alüminyum alaşım, çelik alaşımdan daha dayanıklı ve hafif olduğu için, çelik gövde yapısına sahip olanlar daha ucuz engelli puseti fiyatlarına sahiptir. Her hastanın durumu kendisine özel olduğu için engelli pusetine kişiye özel ekler yapılması durumunda engelli puseti fiyatları artış göstermektedir. Aynı zamanda birçok farklı özellik içeren engelli pusetlerinin fiyatları, söz konusu özelliklerin ne kadarına sahip olduğuna göre da artabilmektedir.
 

Engelli Çocuk Puseti Temizlik ve Bakımı

 
Genel olarak tekerlekli sandalye modelleri gün boyu kullanıldıkları için anti-bakteriyel döşemeye sahip olmadıkları taktirde bakteri oluşumuna oldukça elverişli ürünlerdir. Bu sebeple engelli puseti temizlik ve bakımı oldukça önemlidir. Engelli çocuk puseti temizliği önemli olduğu kadar kolaydır da. Özellikle pusetin oturma yeri ve sırt bölgesi özellikle sıcak havalarda terlemeden dolayı düzenlik olarak temizlenmelidir. Ayrıca kolçak kısmı, itme çubukları ve ayaklıklar sürekli temas halinde olundukları için özel dikkat istemektedirler.
 
Engelli çocuk puseti temizlik ve bakımı oldukça kolaydır. Engelli çocuk puseti oturma kısmı eğer çıkartılabiliyorsa çıkartılıp, metal kısımlar nemli bir bez ve dezenfektan veya hafif bir temizleyici ile temizlenip kurulanmalıdır. Bu işlem; kolçaklar, itme çubukları ve ayaklıklara da uygulanmalı ve mutlaka kurulanmalıdır. Engelli bebek puseti oturma kısmı ve sırt kısmı iki veya üç haftada bir defa hafif bir temizleyici veya dezenfektan ve sıcak nemli bir bez ile silinip kurumaya bırakılmalıdır. Bu bölgeler özellikle terleme gibi durumlarda bakteri oluşumu için uygun alanlar olduklarından dolayı engelli puseti temizliği aksatılmamalıdır.
Engelli Puseti Temizliği
Manuel tekerlekli sandalye modellerinden olan engelli çocuk pusetleri, engelli çocukların ihtiyaçları gözetilerek üretilen tekerlekli çocuk sandalyesi modelleri arasındadır. Çocukların zihinsel ve sosyal becerilerinin gelişi için oldukça önemli olan hareket kabiliyetlerinin kısıtlı olması durumunda yardımcı araçlar kullanılmaktadır. Engelli çocuk pusetler; serebral palsi, spastik paralizi ve spina bifida gibi hastalıklar durumunda tercih edilen ürünlerdir. Kişilerin hareketlerini kontrol etmekte zorlandığı bu hastalıklar herkeste farklı derecelerde görünebilmektedir. Bu yüzden standart tekerlekli sandalyelerin uygun olmadığı bu hastalıklar için ideal olan ürünler engelli pusetleridir. Engelli çocuk pusetlerinin en önemli amacı doğru pozisyonlandırmayı sağlayarak çocuğun hastalığının ilerlemesinin önlenmesi ve daha iyiye gitmesidir. Yan destekler, bacak arası desteği ve baş desteği ile çocuğun pozisyonlanmasını sağlayan engelli pusetleri bu sayede kasılmaların azalmasını sağlayıp, skolyoz oluşumuna engel olabilmektedir. En doğru engelli çocuk pusetinin seçimi oldukça önemli olup, ebeveynlerin tüm faktörleri değerlendirmesi ve satın alımdan önce bir doktora danışması kilit önemdedir.
 
Koltuk değneğinden, tekerlekli sandalyeye; boru tipi havalı yataktan, merdiven inme çıkma cihazına geniş ürün yelpazesi ile Türkiye’nin ilk ve en büyük tekerlekli sandalye mağazası olan Tekerlekli Sandalye Dünyası İstanbul’da Beylikdüzü Tekerlekli Sandalye Dünyası, Bahçelievler Tekerlekli Sandalye Dünyası ve Kadıköy Tekerlekli Sandalye Dünyası olmak üzere 3 farklı noktada sizlere hizmet vermektedir. En uygun fiyatlı akülü tekerlekli sandalye modellerini bulabileceğiniz Tekerlekli Sandalye Dünyası şubelerinde en uygun fiyat garantisi ile bulunabilecek olan modeller hakkında daha detaylı, teknik bilgilere ve akülü tekerlekli sandalye fiyatları ve manuel tekerlekli sandalye fiyatları bilgisine ulaşabilmek için aşağıdaki iletişim numaralarını arayarak uzman satış danışmanlarından destek alabilirsiniz.
 

 

Tekerlekli Sandalye Dünyası

Mağaza İletişim Bilgileri 

 

BEYLİKDÜZÜ MAĞAZA

(0532) 153 00 36

 (0212) 873 63 36

 (0212) 873 63 37

 

 KADIKÖY MAĞAZA

 (0542) 570 75 75

 (0216) 541 01 46

 (0216) 541 01 76

 

BAHÇELİEVLER MAĞAZA

(0537) 521 30 00 

(0212) 505 05 30 

(0212) 505 05 30

 
 

 

 
 
 
 
Rapid SSL, Visa, Mastercard, Maestro

©2018 tekerleklisandalyedunyasi.com tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.