Merdiven İnme Çıkma Cihazları

Merdiven inme-çıkma cihazları; günlük yaşantılarında merdiven inip çıkmakta zorlanan yaşlı veya engelli bireylerin yaşantılarını kolaylaştırmak amacıyla üretilen ürünlerdir. 17 Kas 2020 17:35

Merdiven İnme-Çıkma Cihazları

Motor ve aküler aracılığıyla, kullanıcının güç kullanmasına gerek bırakmaksızın basit bir joystick ile yönlendirilebilen tekerlekli sandalye modelleri olan akülü tekerlekli sandalye çeşitleri arasında bulunan merdiven inme-çıkma cihazları; günlük yaşantılarında merdiven inip çıkmakta zorlanan yaşlı veya engelli bireylerin yaşantılarını kolaylaştırmak amacıyla üretilen ürünlerdir. Hem yaşlı ve engelli bireylerin hem de refakatçilerinin işlerini büyük ölçüde kolaylaştıran merdiven çıkma cihazları akü ile çalışır ve genellikle paletli bir sisteme sahiptir. Yürüme engeli bulunan kişilerin, merdiven sistemleri veya asansör gibi araçların bulunmadığı yerlerde hayatını kolaylaştıran ürünler olan merdiven inme çıkma cihazları iki ayrı çalışma mekaniği bulunmaktadır. Paletli sisteme sahip olan merdiven çıkma cihazları düz merdivenlerde kullanılırken; eski tip dönerli merdivenlerde is basamak atlatma sistemine sahip olan merdiven inme çıkma cihazları kullanılmaktadır.
 
Merdiven İnme Çıkma Cihazı
 
Düz merdiven inme çıkma cihazlarında paletlerin dönmesiyle merdivenlerin uç kısımlarına transferi sağlanırken, dönerli merdivenlere uygun merdiven cihazları ise basamak atlama sistemi ile çalışmaktadır ve her ikisinde de kullanıcının veya refakatçinin çok fazla bir şekilde güç kullanmasına gerek duyulmamaktadır. Motor ve aküler ile çalıştırılan merdiven inme çıkma cihazları standart duvar prizleri ile şarj edilebilen pratik ürünlerdir. Ortalama 130 kilograma kadar taşıma kapasitesi olan merdiven cihazları ortalama 35-40 kilogram ağırlığında olmaktadır.
 
Ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları yönetmeliğine göre “Binanın zemin katının dışında birden fazla katı bulunan kurumlarda veya binanın zemin katı dışında kurum açılacak binalarda asansör veya engellilerin erişilebilirliğini sağlayan taşıma ve iletme sistemlerinin bulunması gerekir. Asansörün engelliler için Türk Standartları Enstitüsünün (TSE) belirlediği standartlara, taşıma ve iletme sistemlerinin ise TSE’nin belirlediği standartlar ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının engelliler için belirlediği kat sınırı, merdiven yapısı ve azami yük taşıma şartına uygun olması zorunludur.” Bu yönetmeliğe göre, sürücü kursları, anaokulları, özel okullar, etüt merkezleri gibi MEB’e bağlı tüm kurumlarda engelli erişilebilirliği taşıma ve iletme sistemi yönetmeliğine uygun olan TSE belgeli ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı merdiven inme çıkma cihazı bulunmak zorundadır.
 

TSE Belgeli ve MEB Onaylı Merdiven Cihazları

 
Söz konusu yönetmeliğe uygun olan, Milli Eğitim bakanlığı onaylı ve TSE belgeli merdiven cihazları arasında ülkemizde en çok tercih edilen 2 ürün ise Poylin P315 Merdiven İnme Çıkma Cihazı ve ADN-01 Merdiven Çıkma Cihazıdır.
 
TSE Belgeli Merdiven Cihazı
Daha çok sürücü kursları, anaokulları, özel okullar gibi kurumlarda tercih edilen ADN-01, TSE belgeli ve MEB onaylı merdiven inme çıkma cihazıdır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve belediyeler gibi kurumlardaki taşıma ve iletme sistemleri şartına uygun merdiven cihazı olan ADN-01, toplam 45 kilogram ağırlığında olup 130 kilograma kadar taşıma kapasitesine sahiptir. Refakatçinin neredeyse hiç güç harcamak durumunda kalmadığı ADN-01 merdiven inme çıkma cihazı, kullanım ve depolama açısından oldukça kullanışlı bir model olmakla beraber, yanlarında bulunan 4 adet tekerlek ile yatay olarak taşınma imkanına da sahiptir. TSE belgeli merdiven cihazı olan ADN-01, MEB’e bağlı tüm kurum ve kuruluşlarda kullanıma uygundur. Engelli erişilebilirliği taşıma ve iletme sistemi yönetmeliğine uygun olan Milli Eğitim Bakanlığı onaylı merdiven çıkma cihazı ADN-01, kullanımı oldukça basit ve güvenli bir modeldir.
 
Poylin P315 Merdiven İnme-Çıkma cihazı kurumlar için olduğu kadar bireyler için kullanıma da son derece uygun olan ve tavsiye edilen bir merdiven cihazı modelidir. Düz merdivenler için uygun olan Poylin P315 merdiven çıkma cihazı paletli sisteme sahiptir. Kullanıcı kişi merdiven cihazına oturduktan sonra refakatçi, cihazın tutma kısmındaki tuşlar aracılığıyla merdiven inme veya çıkma işlemini gerçekleştirir. Çok fazla kas gücü kullanımına gerek bırakmayan Poylin P315 merdiven inme – çıkma cihazı, kullanım sırasında refakatçi hareket tuşlarını bıraksa dahi kayma durumu yaşanmaz ve cihaz sabit bir şekilde durur. Diğer merdiven cihazları ile karşılaştırıldığında pratik bir model olan Poylin P315 modelinin baş desteği ve refakatçi tutma kolunun yüksekliği ayarlanabilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim kurumları yönetmeliği, engellilerin erişilebilirliğini sağlayan taşıma ve iletme sistemleri şartına uygun, EC belgeli merdiven inme çıkma cihazı olan Poylin P315 MEB’e bağlı tüm kurumlarda kullanıma uygundur.
 

Merdiven İnme Çıkma Cihazı Kullanımı

 
Poylin P315 Merdiven cihazı kullanımı oldukça basit ve güvenlidir. İlk olarak kontağında anahtar ile açılıp “on” konumuna getirilmesi gereken merdiven cihazının tutamacının üzerindeki kırmızı switch’in “l” konumuna getirilmesi gerekmektedir. Merdivenden inmek için sarı butona basılması gerekirken, çıkmak içinse yeşil butona basılması gereken Poylin P315 merdiven inme çıkma cihazında taşıma işlemi bittikten sonra tutamaçtaki kırmızı switch “0” konumuna getirilmelidir. Kullanılmadığı zaman “off” durumunda bırakılması gerekmektedir. Merdiven cihazının akülerinin tam olarak dolması ortalama 8-10 saat sürerken, akünün ve motorun yağmur, kar ve ıslak ortamlarda tutulmaması akü ömrü açısından hayati önemdir. Güvenlik açısından, merdiven cihazı kullanımı sırasında kesinlikle emniyet kemeri takılmalı ve kolçakları normal pozisyonda olmalıdır.
 
Koltuk değneğinden, tekerlekli sandalyeye; boru tipi havalı yataktan, merdiven inme çıkma cihazına geniş ürün yelpazesi ile Türkiye’nin ilk ve en büyük tekerlekli sandalye mağazası olan Tekerlekli Sandalye Dünyası İstanbul’da Beylikdüzü Tekerlekli Sandalye Dünyası, Bahçelievler Tekerlekli Sandalye Dünyası ve Kadıköy Tekerlekli Sandalye Dünyası olmak üzere 3 farklı noktada sizlere hizmet vermektedir. En uygun fiyatlı akülü tekerlekli sandalye modellerini bulabileceğiniz Tekerlekli Sandalye Dünyası şubelerinde en uygun fiyat garantisi ile bulunabilecek olan modeller hakkında daha detaylı, teknik bilgilere ve akülü tekerlekli sandalye fiyatları ve manuel tekerlekli sandalye fiyatları bilgisine ulaşabilmek için aşağıdaki iletişim numaralarını arayarak uzman satış danışmanlarından destek alabilirsiniz.

 

 

Tekerlekli Sandalye Dünyası

Mağaza İletişim Bilgileri 

 

BEYLİKDÜZÜ MAĞAZA

(0532) 153 00 36

 (0212) 873 63 36

 (0212) 873 63 37

 

 KADIKÖY MAĞAZA

 (0542) 570 75 75

 (0216) 541 01 46

 (0216) 541 01 76

 

BAHÇELİEVLER MAĞAZA

(0537) 521 30 00 

(0212) 505 05 30 

(0212) 505 05 30

 
Rapid SSL, Visa, Mastercard, Maestro

©2018 tekerleklisandalyedunyasi.com tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.