Spastik Çok Özellikli Tekerlekli Sandalyeler

Spastik tekerlekli sandalyeler, serebral palsi, spastik paraliz ve spina belfida gibi rahatsızlıkları olan, kullanıcılaya özelleştirme ve birçok ayarlama yapma imkanı sunan ve hastanın sağlığı için çok önemli olan doğru pozisyonlamayı yapmaya imkan verir. 14 Kas 17:00

Spastik Çok Özellikli Tekerlekli Sandalyeler

 
Yürüme engeline sahip kişilerin yardımına ilk koşan araçlar olan tekerlekli sandalyeler arasında yer alan manuel tekerlekli sandalyeler, birçok farklı durum, hastalık ve ihtiyaçta kişilerin bulunmasından dolayı birçok alt kategoriye ayrılmaktadır. Temelde akülü sandalyeler ve manuel tekerlekli sandalyeler olmak üzere 2 tipi bulunan tekerlekli sandalyeler, ihtiyaca göre birçok farklı tipe sahiptir. Tamamen kol gücüne dayalı şekilde sürüşü gerçekleştirilen manuel tekerlekli sandalye modelleri; büyük beden tekerlekli sandalyeler, aktif tekerlekli sandalyeler, refakatçi tekerlekli sandalyeler, engelli pusetleri ve spastik tekerlekli sandalyeler gibi alt kategorilerden ayrılmaktadır.
 
Manuel tekerlekli sandalye modelleri arasında bulunan çok özellikli spastik tekerlekli sandalyeler; spina belfida, serebral palsi veya spastik paralizi gibi hastalıklara sahip olan çocuklar için özel olarak üretilmiş olan tekerlekli sandalye modelleridir. Serebral palsi, hareket kabiliyetini ve koordinasyonu etkileyen nörolojik hastalıklara verilen genel isimdir. Bu nörolojik problemler beyin veya sinir sisteminde meydana gelen sorunlardan kaynaklanmaktadır. Serebral palsinin en sık görülen türü ise spastik paralizidir. Bu hastalıklar durumunda ise hastalar hareketlerini, kaslarının bir bölümünü kontrol edemez ve koordinasyon sağlayamaz. Genellikle bir travma veya beyne oksijen gitmemesi sonucu meydana gelen bu hastalıklar durumunda hasta hareket kabiliyeti kısıtlı olduğu veya hiç olmadığı için hareket kabiliyetini destekleyici araçlar kullanmak durumundadır. Serebral palsinin çeşitli dereceleri olduğu ve her hastanın durumu kendine özel olduğu için bazen yürüteç türevleri yeterli olabilmekteyken bazen yetersiz gelebilmektedir. Bu durumda da serebral palsi çok özellikli tekerlekli sandalyeler yardıma koşmaktadır.
 
Tekerlekli Spastik Sandalyesi
 

Spastik Tekerlekli Sandalyelerin Fonksiyonları ve Önemi

 
Spastik tekerlekli sandalyeler, kullanıcıya göre ayarlanabilen birçok özelliğe sahip olduğu için her hastanın kendine özel bir durumu olmasına da iyi bir çözüm sunmaktadır. Serebral palsi özellikli tekerlekli sandalye modeli vücut fonksiyonlarını kontrol etme problemi yaşayan kullanıcılar için özel olarak tasarlanıp, özellikleri de bu kullanıcılar göre dizayn edilmektedir. Hem çocuklar hem yetişkinler için ayrı modelleri bulunan spastik tekerlekli sandalyelerin nihai amacı kullanıcı sağlığı için büyük öneme sahip olan doğru pozisyonlandırmayı sağlayabilmektir. Çoğu spastik tekerlekli sandalyede bulunan tilt pozisyonu, uzun süreli kullanımlardan dolayı oluşabilen bası yarası oluşumlarına engel olup kullanıcının sindirim sisteminin çalışmasını ve kan dolaşımının düzgün bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır. Spastik tekerlekli sandalye modellerinde; baş desteği, yan destekler, bacak arası desteği ve baldır destekleri bulunmaktadır. Hem gövde hem basen bölgesinde bulunan yan destekler sayesinde kullanıcı için ideal koltuk ve oturma genişliği sağlanabilmekte ve tekerlekli sandalye doğru pozisyonlandırma sağlanabilmektedir.
Serebral Palsi Tekerlekli Sandalye
 
Spastik sandalyelerde bulunan bacak arası destekleri sayesindeyse kullanıcının tekerlekli sandalyeden kaymasına ve pozisyonunu kaybetmesine engel olmaktır. Baş destekleri ile kullanıcının başı da sabit bir konuma getirilebilirken, baldır destekleri ile de bacakların geriye düşmesine engel olunmaktadır. Sırt yatar ve ayak kalkar tekerlekli sandalye özelliğinde olmaları, serebral palsi tekerlekli sandalyeler için oldukça önemlidir. Kullanıcılar gününün büyük bölümünü tekerlekli sandalye üzerinde geçirdikleri için sürekli aynı konumda kalmaları sağlıklı bir durum değildir. Bu durumda, bu özellikler ile belli aralıklarda pozisyon değiştirmek hem bası yaralarını önlemek hem de kan dolaşımına destekte bulunmak için oldukça önemlidir. Genellikle orta boyutta veya büyük arka tekerleklere sahip olan spastik tekerlekli sandalyeler, refakatçi kullanımına uygun tekerlekli sandalye modelleridir. Hareketli veya çıkartılabilir kolçaklara sahip olmaları ise spastik tekerlekli sandalyeler için ayrı bir öneme sahiptir. Çıkartılabilir kolçaklarının olması hem sandalyenin depolanmasını ve taşınmasını kolaylaştırırken hem de kullanıcının yatak veya araba gibi alanlara transferini büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.
 

Spastik(Serebral Palsi) Tekerlekli Sandalye Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 
Doğru serebral palsi tekerlekli sandalye seçimi, özellikler çocukların gelişimi ve durumlarının daha da kötüleşmemesi için oldukça yüksek öneme sahiptir. Yapılan bir araştırmaya göre araştırmadaki çocukların %80’i kendilerine uygun olmayan tekerlekli sandalye kullanmaktadır. İkinci olarak, oturma yeri derinliği, döşeme, oturma yeri yüksekliği ve ayaklıklar bu uygunsuzluğa sebep olan başlıca tekerlekli sandalye parçaları. Üçüncü olarak çocukların %90’ı tekerlekli sandalyeleri alırken doktor tavsiyesi almamış ve son olarak da %15 i tekerlekli sandalyeden düşme yaşamıştır. Kullanıcının spastik tekerlekli sandalye üzerindeki oturma pozisyonu özellikle çocuklarda sinirsel durumları için çok fazla öneme sahiptir. Bu sebeple spastik tekerlekli sandalyesi seçilirken; koltuk yatar, tilt ve ayak kalkar özellikli tekerlekli sandalye seçilmeli ve koltuk derinliği, yüksekliği gibi ölçülere de önem verilmelidir. Oturma pozisyonu vücudun dengesini sağlar ve sindirim sistemi ile kan dolaşımının düzgün çalışması için çok büyük önemdedir. Bu sebeple serebral palsi tekerlekli sandalye seçiminde koltuk genişliği, yüksekliği ve derinliği kilit noktalardır.  Eğer kullanıcı oturma dengesini sağlayamıyor veya başını kontrol edemiyorsa bu durumlarda da dört noktalı emniyet kemeri ve baş destekleri mutlak olarak spastik tekerlekli sandalyede aranan özellikler olmalıdır.
 

Spastik Tekerlekli Sandalye Fiyatları

 
Çok Özellikli Tekerlekli SandalyeSpastik tekerlekli sandalyesi modelleri birçok farklı özelliğe ve niteliğe sahip olduklarından dolayı serebral palsi çok özellikli tekerlekli sandalye fiyatlarını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi spastik tekerlekli sandalyenin şase yapısıdır. Genellikle çelikten üretilmekte olan spastik tekerlekli sandalyelerin fiyatları, daha hafif ve dayanıklı bir malzeme olan alüminyumdan üretildikleri taktirde artış göstermektedir. Her hastanın durumu kendine özel olduğundan dolayı spastik tekerlekli sandalyede kişiye özel özellik eklenmesi durumunda da tekerlekli sandalye fiyatı artış göstermektedir. Ayrıca daha önce de bahsedildiği gibi spastik tekerlekli sandalyeler birçok farklı özelliğe sahip olabilmektedir. Tekerlekli sandalyenin bu özelliklerin ne kadarına sahip olduğu da spastik tekerlekli sandalye fiyatlarını etkilemektedir.
 

Spastik Tekerlekli Sandalye Temizlik ve Bakımı

 
Spastik tekerlekli sandalyeler, tüm gün boyu veya uzun sürelerce kullanıldıkları için uzun sürekli kullanımlarda bakteri üremesi için maalesef elverişli ürünlerdir. Bu yüzden spastik tekerlekli sandalye temizlik ve bakımı düzenli olarak yapılmadığı taktirde sağlık açısından problemler doğurabilmektedir. Tekerlekli sandalye temizliği önemli olduğu kadar kolaydır da. Spastik tekerlekli sandalye koltuk ve sırtlık kısımları özellikle yaz aylarındaki terleme gibi durumlardan dolayı düzenli olarak nemli bez ve hafif temizleyiciler ile temizlenmelidir. Spastik tekerlekli sandalyenin metal aksamları her gün olmak üzere düzenli olarak nemli ve sıcak bir bez ile silinip kurulanmalıdır. Spastik tekerlekli sandalye temizliği sırasında kolçaklar, itme çubukları ve ayaklıklar yüksek temas alan bölgeler oldukları için ekstra özen gösterilmelidir. Spastik tekerlekli sandalyenin koltuk ve sırtlık kısmı ise 2 haftada 1 olmak üzere hafif bir temizleyici ve nemli bir bez veya dezenfektan ile silinip doğal bir şekilde kurulanmaya bırakılmalıdır. Bu kısımlar bakteri üremesi için oldukça elverişli bölgeler olduklarından dolayı, mümkün olduğunca anti-bakteriyel döşemeye sahip spastik çok özellikli tekerlekli sandalyelere yönelinmelidir.
 
Tekerlekli Sandalye Temizlik ve BakımıManuel tekerlekli sandalye modelleri arasında yer bulan çok özellikli spastik veya serebral palsi tekerlekli sandalyeler; spina belfida, serebral palsi veya spastik paralizi gibi hastalıklara sahip olanlar için özel olarak üretilmişlerdir. Hareket kabiliyetini ve koordinasyonunu direkt olarak etkileyen bir nörolojik hastalık olan serebral palsi farklı dereceleri olan bir hastalık olduğundan dolayı bazı hastalar için sadece yürüteç ve türevleri yeterli olurken bazı hastalar ise spastik çok özellikli tekerlekli sandalyelere ihtiyaç duymaktadır.
 
Spastik tekerlekli sandalyeler, serebral palsi, spastik paraliz ve spina belfida rahatsızlıkları olan, kullanıcılara göre özelleştirme ve birçok ayarlama yapma imkanı sunan ve hastanın sağlığı için çok önemli olan doğru pozisyonlamayı yapmaya imkan veren tekerlekli sandalye modelleridir.
Birçok farklı özellikli spastik tekerlekli sandalye ve birçok farklı durumda hasta olduğu için spastik tekerlekli sandalye alırken dikkat edilmesi ve değerlendirilmesi gereken birçok nokta da bulunmaktadır. Bu farklı özelliklere ve niteliklere sahip olma durumundan dolayı da spastik tekerlekli sandalye fiyatları farklılık göstermektedir. Son olaraksa; kullanıcıların günün uzun bir bölümünü veya tamamını üzerinde geçirdikleri spastik çok özellikli tekerlekli sandalyelerin temizlik ve bakımı hem hastanın sağlığı hem de tekerlekli sandalyenin sağlığı açısından oldukça önemlidir.
 
Koltuk değneğinden, tekerlekli sandalyeye; boru tipi havalı yataktan, merdiven inme çıkma cihazına geniş ürün yelpazesi ile Türkiye’nin ilk ve en büyük tekerlekli sandalye mağazası olan Tekerlekli Sandalye Dünyası İstanbul’da Beylikdüzü Tekerlekli Sandalye Dünyası, Bahçelievler Tekerlekli Sandalye Dünyası ve Kadıköy Tekerlekli Sandalye Dünyası olmak üzere 3 farklı noktada sizlere hizmet vermektedir. En uygun fiyatlı akülü tekerlekli sandalye modellerini bulabileceğiniz Tekerlekli Sandalye Dünyası şubelerinde en uygun fiyat garantisi ile bulunabilecek olan modeller hakkında daha detaylı, teknik bilgilere ve akülü tekerlekli sandalye fiyatları ve manuel tekerlekli sandalye fiyatları bilgisine ulaşabilmek için aşağıdaki iletişim numaralarını arayarak uzman satış danışmanlarından destek alabilirsiniz.
 
 

Tekerlekli Sandalye Dünyası

Mağaza İletişim Bilgileri 

 

BEYLİKDÜZÜ MAĞAZA

(0532) 153 00 36

 (0212) 873 63 36

 (0212) 873 63 37

 

 KADIKÖY MAĞAZA

 (0542) 570 75 75

 (0216) 541 01 46

 (0216) 541 01 76

 

BAHÇELİEVLER MAĞAZA

(0537) 521 30 00 

(0212) 505 05 30 

(0212) 505 05 30

 
 

 

 
 
 
 
Rapid SSL, Visa, Mastercard, Maestro

©2018 tekerleklisandalyedunyasi.com tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.