Engelli Araç Sahiplerine Müjde..

Engelli Araç Sahiplerine Müjde..

"Kara Yolları Trafik Yönetmeliğiyle" birlikte özel donanımlı ve otomatik vitesli engelli araçları uygun donanım olması halinde bu araçları herkes veya araç sahibinin 3. Dereceye kadar yakın akrabaları kullanabiliyor. Peki engelli aracının başkası tarafından kullanabilmesi için neler yapılması gerekiyor? İşte Tertibatlı engelli aracını başkasının kullanması için yapılması gerekenler Şu ayrıntıya iyi dikkat etmeniz gerekir. Araç otomatik vitesli ise bu aracı herkes kullanabiliyor. Fakat araçta özel donanım var ve bu özel donanım aracın orjinalitesini bozmamışsa bu aracı araç sahibinin 3. Dereceye kadar yakın akrabaları kullanabilir. Bunun için izlenecek yol ise şu şekildedir.

Araca ilk kez engelli tertibatı monte edileceği durumlarda;

AİTM Münferit araç uygunluk belgesi (tadilat) başvurusu yapılacaktır. Araç TSE inceleme uzmanı tarafından görülerek tertibatın engelli olmayan kişinin kullanmasına uygun olup olmadığı tespiti yapılacaktır. Tertibatın uygun görülmesi durumunda gerekçesi raporda açıkça belirtilecektir. Takılan tertibatın engelli olmayan kişinin aracı kullanmasına engel teşkil etmemesi durumunda AİTM uygunluk belgesinin notlar kısmına "bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir" yazılarak uygunluk belgesi onaylanacaktır. Takılan tertibatın engelli olmayan kişinin aracı kullanmasına engel teşkil etmesi durumunda AİTM uygunluk belgesinin notlar kısmına "Bu aracı sahibinden başkası kullanamaz" yazılarak, uygunluk belgesi onaylanmaz.

 Daha önce engelli tertibatı takılan ve tescil edilen araçlar için;

Dilekçe ile başvuru yapılır. Dilekçe ekinde ruhsat olmalıdır. Araç TSE inceleme uzmanı tarafından görülerek tertibatın engelli olmayan kişinin kullanmasına uygun olup olmadığının tespiti yapılacaktır. Tertibatın uygun görülmesi durumunda gerekçesi raporda açıkça belirtilecektir. İnceleme neticesinde başvuru sahibine düzenlenen "özel tertibatlı araçların engelli olmayan kişilerce kullanılmasıyla ilgili teknik muayene raporu" verilecektir.
Rapid SSL, Visa, Mastercard, Maestro

©2018 tekerleklisandalyedunyasi.com tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.