Engelli Çocuğu Olan Annelere Müjde!

Engelli Çocuğu Olan Annelere Müjde!

Torba Yasa'dan çıkan yeni haklar tüm annelerin yüzünü güldürdü. 6663 sayılı Kanun ile engelli çocuğu olan annelerin çektiği çileye ‘Hızır’ gibi yetişti.
 
Kanun kapsamında engelli çocuğu olan anneler için, 12 ayı geçmemek şartı ile özlük haklarına dokunulmadan tam maaş ile yarı zamanlı çalışma hakkı getirildi.
 

12 Ay Yarım Gün Çalışıp Tam Maaş Alabilecekler

Engelli çocuğu olan anneler çocuğu ilk öğretim çağına gelene dek yarı zamanlı çalışmayı (maaş ve özlük hakların yarısı karşılığında) talep edebilmektedir. Engelli çocuğu olan anne 12 ay boyunca tam maaş alarak yarı zamanlı (süt izni hakkını kullanmadan), çalışabilecek. 12 ayın devamında, çocuk ilköğretim yaşına gelene dek yarı maaşla yarı zamanlı çalışabilecek.
 

Ayrım Yok!

Bu hükümler, hem memurlar için 657'ye (104. maddeye ilave), hem de işçiler için 4857' ye (74. maddeye ilave) işlendi. Engelli çocuğun engel oranı, ağır/ hafif engelli olup olmadığı ve gelir düzeyi dikkate alınmadan bu haklardan her anne yararlanabilecek. Engelli çocuğu olan ve çalışan anneler “Çocuğum ne olacak” stresinden kurtulmuş oldu.
 
Rapid SSL, Visa, Mastercard, Maestro

©2018 tekerleklisandalyedunyasi.com tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.