Engelli Ailelerine Müjde

ENGELLİ AİLELERİNE MÜJDE

Ağır engellisi olan ailelerde kadınlara erken emeklilik imkânı 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girdi. Artık engelli bir çocuğu olan ve o çocuğuna bakan anne 5 yıl erken emekli olabilecek.  Dünya Engelliler Gelişim Derneği Genel Başkanı İslam Meral, engelli çocuğu olan ve kendisi bakan anneler, bir yıl 450 gün olarak hesaplanarak erken emekli olabileceğini duyurdu.
Sürekli bakıma muhtaç derecede ağır engelli olduğu tespit edilen engellilerin bakımını yapan bir kadının çalıştığı her yıl 360 yerine 450 gün olarak sayılacağını ve böylece engelli çocuğu olan anneler artık 58 yerine 53 yaşında emekliliği mümkün olacağını belirten Meral, “2016 yılında engelli bireylere ve engellilerin bakımını sağlayan kişilere yeni haklar getirildi. Bu kapsamda en büyük yenilik ağır hastası olan ailelere sunuldu. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ağır engelli bakımı yapan kadın ve anneler bir yılın 360 yerine 450 gün olarak sayılacak. Bu sayede emekli olmak isteyen anneler 5 yıl erken emeklilik imkânına kavuşabilecekler. Ağır engelli çocuğu olan yani çocuğunun başkasının bakımına ihtiyacı olan anneler beş yıl daha erken emekli olacak. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren çocuğu başkasının bakımına ihtiyacı olan ağır engelli olan anneler için yıl hesaplaması 360 gün yerine 450 gün olarak hesaplanacak ve normal şartlarda 58 yaşında emekli olması gereken anne 53 yaşında emekli olabilecek.” dedi.

Erken Emeklilik için Şartlar

Erken emeklilik hakkında yararlanabilmek için birtakım şartların yerine getirilmesi gerektiğine dikkat çeken Meral, “Bu haktan yararlanmak için bazı şartlar gerekiyor. Engelli çocuğunu yatılı kuruma veren anneler erken emeklilik hakkından yararlanamazlar. Evlatlık durumdaki çocuklar için de erken emeklilik hakkından yararlanılması mümkündür. Ağır engelli çocuğun evlenmesi halinde annenin erken emeklilik hakkı sona ermektedir. Engelli çocuğun çalışıyor olması da, annenin erken emeklilikten yararlanmasına engel değildir. Başka birisinin bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunan kadın sigortalıların erken emekli olma hakkı bulunmaktadır. Bu durumdaki kadın sigortalıların çalışma süreleri % 25 oranında artırılmaktadır. Bu durumdaki kadın sigortalıların bu haktan yararlanabilmeleri için çalışmaları veya isteğe bağlı sigortalı - iştirakçi olmaları şartı gerekmektedir. Ağır engelli çocuğu bakım ihtiyacı nedeniyle iş hayatında yer alamayan kadın sigortalılar isteğe bağlı sigortalı olarak da söz konusu erken emeklilik hakkından yararlanabilmektedir.” diye konuştu.
Rapid SSL, Visa, Mastercard, Maestro

©2018 tekerleklisandalyedunyasi.com tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.