İşsizlik Maaşı Artıyor!

İşsizlik Maaşı Artıyor!

İŞKUR işsizlik maaşı alabilme şartlarını iyileştirme yolunda adımlar atıyor. İşsizlik maaş alımı ve şartları değişiyor. Yeni düzenlemeye göre 30 gün sigortası olan istifa etse de işsizlik maaşından yararlanabilecek. İşsizlik maaşı ise 2000 TL ye kadar çıkacak.
 
Mevcut sistemde işsizlik maaşının alınması çok zor olduğundan dolayı, işsizlik maaşından yararlanma koşullarında iyileştirmeye gidilmekte.  İşsizlik maaşından yararlanabilmek için, işiniz kaybeden kişinin 120 gün yani 4 ay eksiksiz prim ödemesi gerekmektedir. Ek olarak işçinin son 3 yıl içerisinde en az 6000 gün işsizlik sigortası primi ödeme şartıda bulunmaktadır. Yapılan yeni düzenlemeye göre 120 gün 30 güne düşürülecek.
 

İşsizlik Maaşı için Şartlar Kolaylaşacak!

 
İŞKUR verilerine göre sadece 10 işsizden 1 tanesi işsizlik maaşı alıyor. Bunların içerinde 10 ay maaşa bağlananda var, 6 ay bağlananda. İstifa eden, disiplin kurulu kararıyla çıkarılan veya kendi kusuruyla işsiz kalan, işsizlik maaşı alamıyor. Günümüzde en düşük işsizlik maaşı 653 TL iken, en yüksek işsizlik maaşı 1312 TL olarak uygulanıyor. Yeni yapılacak olan düzenlemeye göre maaş alma şartları kolaylaşırken, maaş tutarında da yükselmeler meydana gelecek.
 

Verilen Bilgilere Göre Çalışma Süresi 30 Güne İnecek!

İşsizlik sigortasından faydalanabilmek için 120 gün olan prim ödeme zorunluluğu '30 güne' inecek. İŞKUR'un gündeminde kendi kusuru dışında işten çıkarılma şartının kaldırılması, 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödenmesi şartının ise '100 güne' indirilmesi gibi düzenlemeler de var. İşsizlik maaşını almak kolaylaşırken, maaş tutarı da yeni dönemde artırılacak.
 

Üst Limit Artıyor!

Gelire göre seçeneği sosyal güvenlik uzmanları işsizlik maaşının üst sınırının ilk etapta 1500 liraya ardından 2000 liraya kadar çıkarabileceğini söylüyor. Mevcut sistemde özel sektörde ne kadar maaş alırsa alsın işsiz kalması halinde kişinin eline brüt asgari ücretin yüzde 80'inden (1316 liradan) fazla para geçmiyor. İşsizlik maaşının çalışan için ödenen prime göre tespiti de Maliye, Çalışma ve Kalkınma Bakanlıklarının masasında. Gelire göre işsizlik maaşının bağlanacağı bir sisteme geçilmesi halinde yüksek maaşla çalışanların alacağı para da artacak. Yeni sistemle örneğin; 5 bin lira maaş alan bir işsize bu tutarın yüzde 60-70'i işsizlik maaşı olarak ödenecek.
Rapid SSL, Visa, Mastercard, Maestro

©2018 tekerleklisandalyedunyasi.com tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.