Engelli Bakım Maaşı

Engelli Bakım Maaşı


Ağır engellisi olan aileler 'Engelli Bakım Maaşı'ndan yaralanabilirler.
 

Engelli Bakım Maaşı Nasıl Alabilirsiniz?


*Ağır engelli kişinin %50 ve üzeri engelli olduğuna dair sağlık kurulu raporunun olması gerekmektedir. Günlük yaşam aktivitelerini yerine getirmek için ağır engelli kişinin başkasının yardımına muhtaç olması gerekmektedir.
*Engelli kişiye bakan akrabayla, engellinin aynı evde ikamet etmeleri gerekmektedir. Eğer aynı evde yaşayan akrabası yok ise, farklı adresteki akraba da bakım hizmeti verebilir. Akraba, bakıma muhtaç engelli kişinin eşi, 
Annesi, babası, 
Çocukları, torunları,
Annesinin ve babasının anne ve babası,
Kardeşi, kardeşinin çocukları,
Amcası, halası, dayısı, teyzesi 
Kardeşinin, amcasının, halasının, dayısının, teyzesinin eşlerinden ve çocuklarından her birini ifade eder. (Engellinin 1. derece yakınları.)
*Engelli kişinin kendi ve bakmakla yüküm olduğu kişilerin toplam aylık gelirinin toplam kişi sayısına bölünmesi neticesinde birey başına düşen gelirin bir aylık net asgari ücretin üçte ikisinin altında olması gerkemektedir. 2016 yılı için aylık  gelirin 784.38 TL altında olması gerekmektedir.
*Bakıma muhtaç engelli kişinin akrabaları tarafından ikametgâhında bakım hizmetinin verilmesi durumunda, bakım hizmetini veren kişinin, il veya ilçe sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurması gerekmektedir.
*Bakıma ihtiyacı olan engelli kişinin evde bakımına destek için (10.000) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar aylık sosyal yardım yapılır. 2016 yılının ilk altı ayında, aylık 880.69 TL dir.
Bu haberimizi,
2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu, Ek madde 7ve Bakıma Muhtaç Özürlülerin Tesbiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmeliğe göre yazmaktayız.
Rapid SSL, Visa, Mastercard, Maestro

©2018 tekerleklisandalyedunyasi.com tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.