Engelli Maaşı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Engelli Maaşı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler


Ülkemizde sosyal devlet olmanın bir gereği olarak muhtaç durumdaki engellilere ve engelli yakınlara halk arasında 3 aylık engelli maaşı yasal tabiriyle 2022 maaşı verilmektedir.
Çoğu yasal hakta olduğu gibi maalesef engelli maaşı nasıl alınır, hangi belgelerle nere müracaat edilir gibi bilgileri vatandaşlarımız bilmedikleri için devletin kendilerine tanıdığı bu haktan mahrum olmaktadırlar.  Size yardımcı olması açısından bizde haberimizde bu konuyu ele alacağız. Engelli maaşını kimler alır nasıl alır gibi sorularınız cevapları haberimizin devamındadır..

Kimler Engelli Maaşı Alır?


Engelli maaşı alabilmek için en önemli şart sağlık kurulu rapor oranınızın %40 ve üzeri olması gerekmektedir. Rapor oranınız %40 ın altındaysa maalesef engelli aylığından yararlanma imkanınız bulunmamaktadır. Diğer önemli şart ise engelli aylığını alacak kişinin hane gelirinin muhtaçlık sınırını aşmaması gerekmektedir.

Muhtaçlık sınırı nedir?


Yasa koyucu muhtaçlık sınırını şu şekilde açıklamış;
(Değişik:RG-25/3/2014-28952) Sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birinden her ne nam altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlananlar ile uzun vadeli sigorta kolları açısından zorunlu olarak sigortalı olunması gereken bir işte çalışanlar veya nafaka bağlanmış ya da nafaka bağlanması mümkün olanlar hariç olmak kaydıyla, her ne nam altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı 16 yaşından büyükler için belirlenmiş olan asgari ücretin aylık net tutarının1/3’ünden az olanlar ile aynı tutardan fazla gelir sağlaması mümkün olmayanlardan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından muhtaç olduğuna karar verilen 65 yaşını doldurmuş Türk vatandaşlarını. Denilmekte.
Anlaşılır haliyle, 2022 engelli maaşı almak için hane gelirinin asgari ücretin 1/3 ünü geçmemesi gerekmektekidir. Bu rakamda  2016 yılı için 392 TL olmaktadır. Yani engelli maaşı almak için hane gelirinizin 392 TL’yi geçmemesi gerekmektedir.

Engelli Aylığı Almak İçin Nereye Başvurulur?


2022 sayılı Kanuna gore bağlanacak aylıklara ilişkin başvurular, kişilerin ikametgahının bulunduğu  Vakıflara yapılmaktadır.
Başvuruların şahsen ve yazılı olması esas olmakla birlikte başvuru işleminin kanunî temsilciler tarafından yapılması hâlinde mahkemeden alınmış karar örneği, vekil tarafından başvuru yapılması hâlinde vekâletname örneği başvuru formuna eklenir.
2022 sayılı Kanuna göre bağlanacak aylıklara ilişkin olarak Vakıflar tarafından yapılacak tüm iş ve işlemler sistem üzerinden 2022 modülü kullanılarak gerçekleştirilir.

Başvurular Ne Zaman Sonuçlanır?


Daha önce 2022 engelli maaşı başvurularının onaylanması 1-2 yıl gibi bir zaman alıyordu fakat yapılan son düzenlemeler ile  birlikte başvuruların sonuçlanması ve bağlanması 1-3 ay arasında değişiklik göstermektedir.


2016 Engelli Maaşı Miktarları Ne Kadar?


Sakatlık oranı % 40- 69 arası olanlar için engelli aylığı= 1021,93 TL
Sakatlık oranı % 70 ve üstü Bakıma muhtaç engelli aylığı=1532,89 TL
18 yaş altı engelli yakını aylığı= 1021,93 TL olarak her 3 ayda bir ödenir.
Rapid SSL, Visa, Mastercard, Maestro

©2018 tekerleklisandalyedunyasi.com tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.