HAVALI YATAK NEDİR?

HAVALI YATAK NEDİR?

Havalı Yatak, yatalak hasta bakımında kullanılan en önemli  ürünlerden bir tanesidir . Sürekli yatmak zorunda olan hastaların en çok ihtiyaç duydukları üründür. Havalı yatak, kişinin cildinde bası yarası oluşmasını engellemek amacıyla kullanılmaktadır. Hastanın yattığı yatağın üzerine serilir. Havalı yataklar genel olarak şişirme motoru ve şişme yatak olmak üzere 2 parçadan oluşur.

BASI YARASI NEDİR?

Sürekli yatan hastaların kemikleri ile yatak arasında kalan yumuşak dokuları vücut ağırlığı nedeniyle basınca maruz kalmaktadır. Basınca maruz kalan dokulara kan gidemez. Bu nedenle dokulardaki hücrelere besin ve oksijen ulaşamaz. Basınca maruz kalan dokularda bir süre sonra hücreler hızlı bir şekilde ölür ve bası yaraları oluşur.
Bası yaralarının oluşmasını hızlandıran birkaç neden daha vardır. Cildin ıslak olması, vücut sıcaklığının yüksek olması veya sürtünmenin olması bası yaralarının oluşumunu hızlandırır. Bunun dışında beslenme ve vitamin eksikliği de yaraların oluşmasını hızlandırmaktadır. Ayrıca şeker hastalığı ve kan dolaşımı bozukluğu gibi rahatsızlıklar da yatak yaralarının oluşmasına sebep olmaktadır. Bası yaraları çoğunlukla topuk, dirsek, kuyruk sokumu, kalça ve kulakta kızarıklıklarla başlar ve bir süre sonra yaraya dönüşür.
Sürekli olarak yatağa bağımlı olan hastalar bası yarasından korunmak için havalı yatak kullanmalıdır.

KAÇ TİP HAVALI YATAK VARDIR?

3 tip havalı yatak vardır,

*Baklava Tipi Havalı Yatak:

Bu tip havalı yataklar adını baklava dilimi şeklinde olan hava kanallarından alır. Baklava şeklinde olan hava kanalları şişirme motoru tarafından yönetilir.
Çalışma prensibi şu şekildedir: Bir sıra hava kanalı şişirilirken diğer sıra söndürülür. Böylece yatan hastanın cildinde oluşan basınç değiştirilmiş olur. Sönen hava kanallarına denk gelen bölgedeki damarlarda kan akışı hızlanır. Böylece dokulardaki hücrelere ulaşan oksijen ve besin artar. Bası yarası oluşumu bu şekilde engellenir. En uygun fiyatlı havalı yataklar baklava tipi olanlardır.
 

*Boru Tipi Havalı Yatak:

Bu tip havalı yataklar adını boru şeklinde birbirine paralel konumlandırılmış hava kanallarından almaktadır. 
Çalışma prensibi baklava tipi havalı yatağa benzer. Bir hava kanalı şişirilirken diğeri söndürülür. Böylece cilt üzerinde oluşan basınç değiştirilmiş olur. Basıncın azaldığı bölgelerde kan akışı hızlanır ve bası yarası oluşumu bu şekilde engellenir.
 

*Pozisyon Aldıran Havalı Yatak

Pozisyon aldıran havalı yatak, yatan hastaya sağa ve sola belli bir açıda pozisyon veren havalı yataklar da vardır. Bunlara pozisyon aldıran havalı yatak veya pozisyonlu hava yatak denilmektedir.
Normal koşullarda sürekli yatan hastaların iki saatte bir sağa veya sola pozisyon aldırılması gerekir. Böylece cilde uygulanan basınç değişir ve bası yarası oluşması engellenir. Gece gündüz sürekli olarak bu işlemin yapılması hasta bakıcıları ve refakatçileri yorar. Bu nedenle hastaları bası yarasından en etkili şekilde korumak için pozisyon aldıran havalı yatak kullanılması gerekir.
 
Rapid SSL, Visa, Mastercard, Maestro

©2018 tekerleklisandalyedunyasi.com tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.