ALS HASTALIĞI NEDİR?

ALS hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır? 21 Oca 2019 00:00

Als Hastalığı Nedir?

Als hastalığı, kasları uyaran motor sinirlerindeki harabiyetle oluşan bir kas hastalığıdır. Sebebi tam olarak bilinmemekler beraber genetik faktörlerin ve çevresel toksinlerin etken olduğu düşünülmektedir. Kasların giderek güçsüzlenmesi ile seyreder. Kaslardaki güçsüzlüğe bağlı olarak günlük hayat etkilenir ve en basit işleri bile yapamaz hale gelebilir. Zamanla konuşma bozukluğu oluşur ve yutma da zorlaşır. Solunum kaslarının etkilenmesi ile de solunum yetmezliği başlar.
 
Als Hastalığı Belirtileri Nelerdir?
 • Kol ve bacak kasları başta olmak üzere tüm kaslarda güçsüzlük
 • Yürümede zorluk, sendeleme ve düşme
 • Normal günlük aktiviteleri yaparken zorlanma (kalem tutmada zorluk, bardak taşımada zorluk, düğme iliklemede zorluk vb.)
 • Konuşma güçlüğü
 • Çiğneme ve yutma güçlüğü
 • Nefes alıp vermede zorluk
 • Kas krampları
 • Kaslarında seğirme
 • Kaslarda (sertliğinde) azalma
 • Kontrol edilemeyen gülme ve ağlama atakları
 • Yorgunluk, halsizlik
 
Als Hastalığının Tedavisi Nedir?
 
Sebebi bilinmeyen ALS hastalığının kesin bir tedavisi olmamakla beraber hastanın yaşam kalitesini arttırmaya yönelik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastalık tespit edildiği anda ilaç tedavisine başlanır.

Als hastalığında hangi araç tavsiye edilir?

Als hastalığının kasları etkilemesi ile beraber kişide yürüme zorluğu yaşanır. Bu durumda özellikleriyle ve konforuyla öne çıkan bir ürün önerilir. Bu da Poylin P140 Fonksiyonel Tekerlekli Sandalye modelimizdir. Bu üründe ergonomik tasarlanmış olan oturma ve sırtlık bölgesi hastanın uzun süreli kullanımlarında vücudunda yara ve rahatsızlık verici baskıyı ortadan kaldırmasını sağlar. P140 modelimiz kullanıcıların en çok tercih ettikleri baş desteği de bu ürünün özelliklerinden biridir. Ayrıca tam hareketli (yukarı, aşağı) olarak ayarlanabilen kolçaklar sayesinde kullanıcı kendine uygun konumlanmayı tek başına ayarlayabilir. Kolçakların transfer özelliği de vardır. Bu sayede kullanıcı transfer işlemini büyük bir kolaylıkla sağlayabilir. Kan dolaşımı ve sindirim sisteminin düzenli çalışması açısından gerekli olan tilt pozisyonu (anne kucağı) da ürün üzerinde mevcuttur. Kullanıcının kısa veya uzun süreli dinlenme ihtiyaçlarından dolayı pistonlu tilt pozisyonunun yanında yine pistonlu olarak sırt yatma özelliğide ekstra bir konfor hizmeti sunmaktadır. Çıkartılabilen ve kalkar özelliği bulunan ayaklık bölgelerinin de kullanıcılar ve refakatçiler için gerekli, faydalı olduğunu düşünerek imaalat sürecinde bunuda ekleyerek ürüne bir artı daha katar. Refakatçi konforunu da bu üründe arka plana atmayarak; Refakatçi kolları ve geliştirilmiş fren sistemi de ekleyerek refakatçilerimizin de bazı problemlerini bu ürün üzerinde çözebilir. Aynı zaman da bas cıkar özelliği bulunan arka tekerlekler sayesinde ürünü taşıma, depolama gibi amaçlarda kullanmak için uygun hale getirilmiştir. 
 
 
Rapid SSL, Visa, Mastercard, Maestro

©2018 tekerleklisandalyedunyasi.com tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.