Engellilerin Yararlanabileceği Vergi İndirimleri

Engelli vatandaşlarımızın yararlanabilecekleri vergi indirimleri nelerdir, gerekli belgeler nedir, muaf oldukları vergiler nelerdir hepsini haberimizin detayında bulabilirsiniz.. 04 Şub 2019 00:00

Engellilerin Yararlanabileceği Vergi İndirimleri

 

Engelli vatandaşlarımızın yararlanabilecekleri vergi indirimleri nelerdir, gerekli belgeler nedir, muaf oldukları vergiler nelerdir hepsini haberimizin detayında bulabilirsiniz..
 

Engellilerin Yararlanabileceği Vergi İndirimleri Nelerdir?

Engellilerin yararlanabileceği vergi indirimleri, Gelir Vergisi İndirimi, Emlak Vergisi İndirimi, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Muafiyeti, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Muafiyeti, Gümrük Vergisi Muafiyeti ve engellilerin günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş araç-gereçlerde Katma Değer Vergisi İstisnasıdır.
 
Engelliliğe bağlı gelir vergisi indirimden, engelli hizmet erbabı, bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi bulunan hizmet erbabı ve engelli serbest meslek erbabı, bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi bulunan serbest meslek erbabı yararlanabilir. Basit usulde vergilendirilenlerden, tüccar ve ücretli duruma girmeksizin imalat, tamirat ve küçük sanat işleri ile uğraşan engelliler yararlanabilirler.
 
Gelir vergisi indiriminden yararlanmak isteyen engelli hizmet erbabı, nüfus cüzdanı örneği ve çalıştığı işyerinden alacağı hizmet erbabı olduğunu gösteren belgeyle birlikte illerde Defterdarlık Gelir Müdürlüğüne, bağımsız Vergi Dairesi bulunan ilçelerde Vergi Dairesi Müdürlüğüne, diğer ilçelerde Mal Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurmalıdır.
 
Gelir vergisi indirimine başvururken gerekli belgeler,
 
Vergi indirimi için gerekli olanlar,
-Engelli sağlık kurulu raporu
-Kimlik fotokopisi
-İşyerinden alınacak engelli olarak çalıştıklarına dair belge ve 3 adet fotoğraftır.
 
Bakmakla yükümlü olduğu engellisi olanlar için gerekli belgeler,
 
-Kendisine ait çalışma belgesi
-Engelliye ait kimlik fotokopisi
-Engellinin sağlık kurulu raporu ve engellinin 3 adet fotoğrafı gereklidir.
 
 
Rapid SSL, Visa, Mastercard, Maestro

©2018 tekerleklisandalyedunyasi.com tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.