Engellilerin Yararlanabileceği Vergi İndirimleri 2

Bir önceki haberimde engelli vatandaşlarımızın yararlanabileceği vergi indirimlerinden sizlere bahsetmiştik bu haberimizde ise engelli vatandaşlarımızın sahip oldukları konutta vergi muafiyeti ve ÖTV muafiyetinden bahsedeceğiz.. 04 Şub 2019 00:00

Engellilerin Yararlanabileceği Vergi İndirimleri 2

Bir önceki haberimizde engelli vatandaşlarımızın yararlanabileceği vergi indirimlerinden sizlere bahsetmiştik bu haberimizde ise engelli vatandaşlarımızın sahip oldukları konutta vergi muafiyeti ve ÖTV muafiyetinden bahsedeceğiz..
 
Emlak Vergisi Kanunu’nun 8. Maddesine göre, %40 ve üzeri engelli olup brüt metrekaresi 200’ü geçmeyen eve sahip olan engelli vatandaşlarımız emlak vergisinden muaftır.
 
Emlak vergisinden muaf olmak için başvuruyu, konutun bağlı olduğu belediyeye yapmanız gerekmektedir. Başvuru yaparken,
 
-Engelliye ait konutun tapusu
-Engelli sağlık kurulu raporu ve kimlik fotokopisi gerekmektedir.
 

ÖTV Muafiyetinden Kimler Yararlanabilir?

Engel oranı %90’ın üzerinde olan engelli vatandaşlarımızın başka bir şart gerekmeksizin, altında olanlar içinse sürücü belgesine sahip ortopedik engelli olmaları ve araçta engeline uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırılmış olması koşuluyla ÖTV muafiyetinden yararlanabilmektedirler.
Sürücü belgesine ve özel tertibatlı araç kullanabileceği sağlık kurulu raporuyla belgelenen engelli bireylerin yurtiçinden alacakları araçlar için ÖTV muafiyeti uygulanmaktadır. Aynı muafiyet özel tertibat olmaksızın %90 ve üzeri engel derecesine sahip olup araç kullanamayacak durumda olan engellilerin yakınları yada istihdam edilen bir şoför tarafından kullanılmak üzere alınacak araçlar içinde uygulanmaktadır.
 
 
Rapid SSL, Visa, Mastercard, Maestro

©2018 tekerleklisandalyedunyasi.com tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.