Kas Erimesi (Sarkopeni) Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Kas Erimesi ile ilgili merak edilen tüm soruların cevaplarını haberimizin detaylarında bulabilirsiniz… 2019-02-20

Kas Erimesi Nedir?

Kas erimesi yani sarkopeni, kas kütlesi ve kas gücündeki azalma olarak tanımlanabilir. Son dönemlerde yaygınlığı giderek artan kas erimesi, çoğunlukla yaşlılarda görülse de gençlerde ve çocuklarda bile rastlanabilen bir hastalıktır. Kas erimesinin temel nedenlerinden biri yaşın ilerlemesi olsa da stres, kötü beslenme gibi durumlarda kas erimesini tetiklemektedir.
 

Kas Erimesi Neden Olur?

Kas erimesinin en yaygın sebebi yaşın ilerlemesidir. Bunun yanı sıra hareketsiz yaşam, kötü ve yetersiz beslenme, duygu bozuklukları, stres, sigara ve alkol kullanımı, genetik faktörler gibi birçok sebep kas erimesine (serkopeni) neden olmaktadır.
Kesin bir tedavisi olmayan kas erimesini egzersiz, sağlıklı ve yeterli beslenme ile kas gücündeki azalmaları önleyebilirsiniz. Yapılacak olan tedaviden en iyi sonucu alabilmek için erken teşhis çok önemlidir. Peki kas erimesi varsa nasıl anlayabiliriz diye düşünüyorsanız bakalım teşhis nasıl oluyor?
 
Kas erimesi teşhisi için öncelikle kişinin şikayetleri dinlenir. Bunun sonrasında yürüme hızı testi, iskelet kütlesinin ölçümünde kullanılan DXA teşhis amacıyla kullanılan testler arasında yer almaktadır. DXA testinde kaslara kemik yoğunluğu ve osteoporozu test edebilmek amacıyla düşük enerjili X ışınları gönderilir. Yürüme hızı testi ile birlikte değerlendirildiğinde DXA, kas erimesi teşhisini kolaylaştırabilir.
 
 
Rapid SSL, Visa, Mastercard, Maestro

©2018 tekerleklisandalyedunyasi.com tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.