Paralimpik Boccıa Sporu Nedir?

Boccia paralimpik oyunları İtalyan kökenli bir spor dalıdır. Boccia ilk etapta cerebral palsy olan kişiler tarafından oynanmak üzere tasarlanan ve strateji ile doğruluk gerektiren bir oyundur. Şimdi ise sporda motor becerilerini etkileyen engelleri olan a 02 Şub 2019 00:00

Paralimpik Boccıa Sporu Nedir?

Boccia paralimpik oyunları İtalyan kökenli bir spor dalıdır. Boccia ilk etapta cerebral palsy olan kişiler tarafından oynanmak üzere tasarlanan ve strateji ile doğruluk gerektiren bir oyundur. Şimdi ise sporda motor becerilerini etkileyen engelleri olan atletleri dahil etmektedir. Olimpiyatlarda da yer almaktadır. Bu spor, toplar sayesinde oynanır ve oyundaki amaç topu en uygun yere göndermek ve de topun rakibin atmış bulunduğu topun saf dışı kalmasını sağlamaktır. İki takım halinde oynanır.
 
Oyunun ilk başında ufak çaplı bir top oyun alanının her hangi bir alanına yollanır. Bu topun gittiği bölge, oyun içinde atılan diğer topların gitmesi gerektiği bölgenin özelliklerini taşımaktadır. Örneğin, başlangıç topunu atan sporcu, attığı topun yakınına atmaya çalışmaktadır. Ancak attığı top küçük topa ulaşmayı da engelleyici olmak zorundadır.  Yani ilk top küçük topun hemen önüne atılırsa, takım bir avantaj yakalamış olmaktadır. Eğer sporcu böyle bir atış gerçekleştirirse, hem küçük topun yer korunmuş hem de ilk top küçük topa yakın bir noktaya konumlanmış olmaktadır.
 
Bu oyunun en önemli özelliği bedensel engelli ve tekerlekli sandalyeye bağlı kişilerin oynamasıdır. Bu özelliği nedeniyle, bedensel engellileri spora teşvik amacıyla bu oyun büyük bir rol oynamaktadır. Paralimpik Boccıa sporunu cerebral palsy hastalığı, Muskuler Distrofiler, Multiple Skleroz, ALS gibi nörodejeneratif hastalıklar, Yüksek seviye omurilik yaralanmaları, Meningomyelosel ve  tüm vücudu etkileyen diğer durumlarda tekerlekli sandalyeye bağımlı, genel kas kuvveti ve koordinasyon kaybı olan 15 yaş üzeri tüm bireyler oynayabilmektedir. Sporcularımıza başarılar dileriz. 
Rapid SSL, Visa, Mastercard, Maestro

©2018 tekerleklisandalyedunyasi.com tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.