Spina Bifida Nedir?

Spina bifida nedir? Ne zaman tespit edilir? Tedavisi nasıl olur? 07 Oca 2019 00:00

Spina bifida nedir?

 
Spina bifida; ayrık veya açık omurga anlamına gelmektedir. Çoğunlukla doğuştan olma hastalıklardan biridir. Kalıtsal olabileceği gibi, hamilelikte yüksek ateşe maruz kalma, şeker hastalığı gibi durumlarla da ortaya çıkabilmektedir. Hamileliğin 12. Haftasında tespit edilen bu durum sadece omuriliğin açık olması değil, omurilikle ilgili pek çok problemi de kapsamaktadır. Spina bifidalı bebekler genellikle sırtlarında bir kese ile doğarlar ve omurgalarının bir bölgesi bu kesenin içinde kalır. Bel çevresinde oluşan açıklık doğumdan 36 saat sonra ameliyat ile düzeltilir. Spina bifidalı doğan bebekler genellikle beyinde su birikmesi nedeni ile kafalarında büyüme (hidrosefali) olur. Bu su şant adı verilen bir aletin beyine yerleştirilmesi ile tedavi edilir. Bu sıvı tedavi edilmez ise çocukta zeka sorunları ve epilepsi hastalığı ortaya çıkar. Gövde bacaklardaki sinirler etkilendiği için yürüme problemleri ve şekil bozuklukları ortaya çıkar. Gövde bacaklardaki sinirler etkilendiği için yürüme problemleri ve şekil bozuklukları ortaya çıkar. Kas ve iskelet sistemi ile ilgili problemlerde bel altında yer alan kaslara geçen sinirlerde zedelenmeye bağlı bacaklarda hareketsizlik görülür. Bu hareketsizlik nedeni ile de kalça ve uzun kemiklerde şekil bozuklukları meydana gelir. Sinirlerde hasar olduğu için de tuvalet problemleri olur.
 
Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde 7’nci sınıf öğrencisi Özge bu hastalıkla mücadele eden çocuklarımızdan sadece bir tanesidir ve 13 yaşına gelene kadar 12 ameliyat geçirmiştir.
 
Belinde şişlik ile doğan Özge’nin omuriliği, beyinciği ve mesanesi zarar görmüştür. Bu yüzden de hayatına sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için sürekli ameliyat geçirmektedir. Çerkezköy Metin Seçkin Ortaokulu 7’nci sınıf öğrencisi Özge Marangoz, 12 büyük ameliyat geçirmesine rağmen mücadelesiyle dikkatleri üzerine çekmektedir. 12 ameliyat olmasına rağmen yaşam savaşını hiç bırakmayan Özge, hayallerini de resme döküyor. Kaldığı hastanede hayallerini çizdiği resimle sergileyen Özge yaşam mücadelesine devam ediyor.

Yaşam mücadelesinden hiç vazgeçmediğini ve umutlarını sürekli taze tuttuğunu ifade eden Özge, "Resim yapmayı çok seviyorum. Çünkü o benim hayallerimin kağıda dökülmüş hali. Hastanede kaldığım sürede başladım resim yapmaya. Ve hayallerimi kağıda döktüm. Ben bu yeteneğimi geliştirmek istiyorum. İleride de yine ameliyatlar olacağım. Ama mücadelemi asla bırakmayacağım" diye konuştu. 
 
Rapid SSL, Visa, Mastercard, Maestro

©2018 tekerleklisandalyedunyasi.com tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.